Gargano – „ostruha na italském podpatku“ je poloostrov, který je též nazývám plícemi Itálie. Je zde velmi příjemné klima, které i při vysokých letních teplotách Vám nedávají pocit „velkého vedra“. Je zde stálé a teplé slunečné počasí a neustále Vás příjemně ovíjí příjemný větřík.
Proto jsou zde i vhodné podmínky pro surfing všecho druhu. Gargano je tvořeno převážně hornatým terénem (zvaným Promontorio del Gargano) sahajícím až do výše 1.055 m (Monte Calvo). Hory jakoby vystupují přímo z moře a vytvářejí tak na Garganu nezaměnitelný ráz. Až na výjimky malé písčité a písčito oblázkové pláže jsou lemovány útesy a jsou tedy zde malebné zátoky a pláže. Gargano je chráněnou krajinnou oblastí a jeho vnitrozemí je výjimečné i zcela ojedinělou vegetací a hlubokým lesem zvaným “Forresta Umbra” – je tvořeno hustými porosty typické místní flory. Vápencové skály, pinie a modré moře dodávají Garganu nenapodobitelnou atmosféru a činí z něj jedno z nejoblíbenějších míst pro letní dovolenou. Moře je zde průzračně čisté, bílé vápencové skály na mnoha místech vytvořily útvary bizarních tvarů, které můžete spatřit při projížďce lodí. Moře, vítr, čas a tisícileté příboje vytvořili na Garganu četné jeskyně, zálivy a romantické zátoky, kde se tísní malé, jemným pískem tvořené pláže. Avšak najdete tu i delší pláže ( San Menaio, Vieste a jiné), ale vždy zakončené skalnatými útesy. Při projížďce lodí je zastávka pro vychutnání těchto neopakovatelných zážitků. Pinie a jiná zeleň se v některých místech tlačí až k samému moři a neztrácejí na chuti růst ani na mořem izolovaných skalách - zvaných “faraglione”. Tento sugestivní pohled nenahradí žádné snímky z katalogu.
Historie Gargana sahá hluboko do období před Kristem. Původně osídlené Řeky se změnilo ve 3. století p.K., kdy území obsadili Římané a přinesli sem latinský jazyk, římskou kulturu a rozkvět, který byl předurčen díky vhodné poloze Gargana pro obchod s východem. Hlavní branou bylo Vieste, které je asi ze všech nejmalebnější svým krásným a starobylým centrem, s krásným a velkým (dnes převážně) turistickým (a zčásti rybářským) přístavem, odkud se též vyjíždí lodí na nedaleké úchvatné ostrovy Tremiti. Na Garganu jsou i tato další zajímavá místa: přímořská města Rodi Garganico, Peschici, Manfredonia.
Gargano bylo stranou zájmu a tak se až v novodobé historii obyvatelstvo a městečka rozšířila. Ale v minulosti bylo Gargano vyhledávané hlavně jako poutní místo na hoře Monte Sant´Angelo (spjaté s archandělem Gabrielem). V místě jsou i další historický významná místa – poutní místa a křeťanské svatyně - Santuario della Madonna Incoronata ve Foggi, San Leonardo v Manfredonii, Jeskyně dell'Arcangelo Michele na Monte Sant'Angelo, Santa Maria di Stignano a San Matteo a San Marco in Lamis a světově nejproslulejší svatyně v kláštěře San Pio v San Giovanni Rotondo (kde působil a zázraky činil Padre Pio 1887-1968). Jako v každé přímořské oblasti se i zde lidé živili hlavně rybolovem a tak je tu po nich památka v podobě rybářských domků zvaných „trabucchi“ a tak typické dřevěné konstrukce na skalách, na kterých dodnes tvoří dominanty a některé jsou dodnes plně funkční.
Gargano dnes hlavně díky úplné absenci průmyslu, díky později se rozvíjejícímu turistickému ruchu, díky místní přírodě a díky chráněným lokalitám stále nabízí skvělé prostředí pro ty, kteří hledají klid před masami turistů a nádherné a průzračně čisté moře.
[ zpět ]